Co daje dieta bezglutenowa? - zbednekalorie
15533
post-template-default,single,single-post,postid-15533,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Co daje dieta bezglutenowa?

Co daje dieta bezglutenowa?

W internecie – i nie tylko – jest wiele artykułów na temat diety bezglutenowej, często o różnym wydźwięku. Jedni zachwalają tę dietę, inni – wręcz przeciwnie. W co zatem powinieneś wierzyć?

Co daje dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa jest zalecana przede wszystkim dla osób,które mają problemy z jelitami, bowiem poprawia ona wchłanialność substancji odżywczych przez kosmki jelitowe. Dodatkowo, na tej diecie jest łatwo stracić zbędne kilogramy, przy założeniu, że nie jemy żywności bezglutenowej już przetworzonej, która jest wzbogacana tłuszczami, cukrami oraz różnego rodzaju dodatkami, właśnie przez brak glutenu, czyli “zlepiacza”. Nie oznacza to jednak, że wyeliminowanie zwykłych produktów z diety i zastąpienie ich bezglutenowymi pozwoli nam szybko pozbyć się zbędnych kilogramów.

Zagrożenia wynikające ze stosowania tej diety

Pierwszym zagrożeniem, jakie wiąże się z tą dietą, jest “oduczenie” organizmu trawienia glutenu. Ponieważ nasz organizm nie przyswaja glutenu i nie ma z nim kontaktu, możemy wyrobić sobie prawdziwą celiakię, która może być bardzo problematyczna w codziennym życiu. Osoby chore na nią nie mogą nawet używać tego samego noża, który był używany do krojenia chleba bez uprzedniego dokładnego wymycia, zatem… warto jednak co jakiś czas sięgać po produkty z glutenem.

Niedogodności diety bezglutenowej

Dodatkową trudnością przy stosowaniu tej diety mogą być wysokie koszty jej stosowania i utrudniony dostęp do produktów. Produkty bezglutenowe – dobrej jakości – są drogie i trudniej je znaleźć w sklepach. Dlatego też osoba, która stosuje tę dietę będzie musiała poświęcić dużo czasu na przygotowywanie sobie dań samemu. Pozostaje jeszcze kwestia imprez okolicznościowych oraz wyjść z przyjaciółmi. Nie w każdym miejscu można dostać danie w zupełności bezglutenowe, dlatego też czasami… pozostaje nosić własne jedzenie, co może być męczące.

Warto zatem zachować zdrowy rozsądek stosując wszystkie diety. Ze względu na niektóre niepożądane efekty stosowania diety bezglutenowej, zalecane jest raczej skonsultowanie się z dietetykiem, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan żywieniowy.